Publiczna Szkoła Podstawowa w Naroku

AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA

DLA RODZICÓW

PROGRAMY EDUKACYJNE

GRONO PEDAGOGICZNE

ORGANIZACJE_SZKOLNE

O SZKOLE

eTWINNING

ARCHIWUM 2014/15

ARCHIWUM 2013/14

ARCHIWUM 2012/13

ARCHIWUM 2011/12

ARCHIWUM 2010/11

Ostatnie zmiany

2016-07-06

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Naroku

ADRES: Narok, ul. Szkolna 19; 49-120 Dąbrowa

Tel. (077) 464 20 02; e-mail:szkolanarok@op.pl

STATUT SZKOŁY
ORGANIZACJA ROKU SZKOLNEGO 2015-16
HARMONOGRAM IMPREZ I UROCZYSTOŚCI

REKRUTACJA

WAŻNE LINKI:

MEN

Kuratorium Oświaty

OKE

Gmina Dąbrowa

MODN

WOM

WODIP

Realizowane projekty:

Media_bez_tajemnic

Chcemy żyć zdrowo i szczęśliwie

Czytam i rozumiem

Media around us

 

Aktualności  2014/2015

 

 

Podręczniki na rok szkolny 2015/16

W roku szkolnym 2015/16 darmowe podręczniki i materiały ćwiczeniowe otrzymują uczniowie kl. I, II i IV szkoły podstawowej oraz uczniowie kl. I gimnazjum (szczegółowe informacje w załączniku).

Podręczniki do religii oraz języka niemieckiego w klasach I, II i IV zakupują rodzice!

Pobierz informację


Pchli Targ

Po raz pierwszy Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole „ Pchli Targ”, który miał na celu wymianę lub zakup za symboliczna złotówkę zabawek, książek i gadżetów. Chętnych do sprzedawania , jak i kupowania było wielu. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Uczniowie przyznali, że to wspaniały pomysł i warto powtórzyć tego typu imprezę. Wiele rzeczy, które przeszły domowe remanenty dostało drugie życie u nowych właścicieli.

M. Sikora

Galeria zdjęć


Wizyta Pani Helgi Brandt

Udział naszej szkoły w Festiwalu Sztuki w Raszowej spowodował, że mogliśmy zaprezentować efekty prac warsztatowych związanych z osobą wielkiego człowieka sztuki Friedensreicha Hundertwassera. Spodobały się one szczególnie Pani Heldze Brandt z Kolonii, która wspiera projekty realizowane przez uczniów związane z poznawaniem wielkich artystów sztuki. Chciała poznać bliżej naszą szkołę, dlatego z radością przyjęła zaproszenie nauczyciela j. niemieckiego i wraz z mężem przybyła w nasze skromne progi szkolne. Pan dyrektor Przemysław Gajos przyjął gości bardzo serdecznie i zapoznał się z propozycją Pani Helgi, która zaoferowała wsparcie w realizację projektów prowadzonych przez nauczyciela j. niemieckiego. Pani Brandt wspiera działania projektowe w dziesięciu szkołach województwa opolskiego. Mamy szczęście znaleźć się w tej dziesiątce. Od tej pory Pani Brandt będzie zaopatrywała nasza szkołę w książki, płyty, gry dydaktyczne oraz materiały potrzebne do wykonywania zadań projektowych plastycznych oraz teatralnych.

                                                                                                               M. Sikora


Spotkanie ze sztuką w Raszowej.

W dniu 19 czerwca br. uczniowie naszej szkoły z opiekunami Panem dyrektorem Przemysławem Gajosem oraz Panią Maria Sikorą uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu artystycznym Festiwalu Sztuki, które miało miejsce w Szkole Podstawowej w Raszowej.

Byliśmy jedną z 11 szkół z terenu województwa opolskiego, która otrzymała zaproszenie od Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae oraz Konsulatu Niemiec w Opolu. Celem festiwalu było przeprowadzenie zajęć projektowych metodami aktywnymi umożliwiającymi dzieciom poznanie wybitnych ludzi sztuki. Przygotowanie warsztatów oraz zadań w formie stacji zajęło prawie trzy tygodnie i odbywało się na lekcjach języka niemieckiego oraz zajęciach kółka języka niemieckiego. Spotkanie z wielką sztuką sprawiło naszym uczniom wiele satysfakcji.

W ramach Festiwalu Sztuki uczniowie zaprezentowali własną interpretację dzieł sztuki oraz idei artystycznych wybranych postaci m.in. Paula Klee, Franza Marca, Gustava Klimta, Wassilija Kandinskiego oraz Hundertwassera przygotowanego przez naszych uczniów wspólnie z kolegami ze Szkoły Podstawowej w Sławicach. W kilku dużych namiotach były prowadzone dla dzieci warsztaty w języku niemieckim, podczas których w kreatywny sposób zajmowano się artystami i ich dziełami. Na kilku stacjach warsztatowych czekały

na uczestników prawdziwe niespodzianki, uczniowie mogli zgłębić tajniki technik malarskich, gry na instrumentach, graffiti, garncarstwa, wikliniarstwa, sztuki Land Art pod okiem mistrzów oraz wiele innych atrakcji. W wydarzeniu wzięło udział prawie 300 uczniów. Organizatorzy przygotowali również smaczny poczęstunek dla wszystkich uczestników festiwalu, ich opiekunów oraz zaproszonych gości. Była pizza, smaczny tort oraz lody.

Festiwal Sztuki odbywał się pod patronatem Konsulatu RFN w Opolu oraz Pani Helgi Brandt z Kolonii, która wspiera wszelkie inicjatywy pozwalające uczyć  dzieci szerszego spojrzenia  na  otaczający je świat i sztukę współczesną.

                                                                                                      M. Sikora


Wycieczka do Toszka i Tarnowskich Gór

Galeria zdjęć


Matematyczne Wędrówki

2 czerwca 2015 roku odbyła się X jubileuszowa edycja międzyszkolnego konkursu dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych „Matematyczne Wędrówki” organizowanego przez ZS w Czrnowąsach. Wzięło w nim udział 19 drużyn ze szkół podstawowych z powiatu opolskiego, oleskiego i krapkowickiego. Głównym zadaniem konkursu jest popularyzacja trudnego przedmiotu jakim jest matematyka. Uczestnicy, bawiąc się, sprawdzają swoją matematyczną wiedzę i mają okazję zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami. Szkoła biorąca udział w konkursie reprezentowana jest przez zespół złożony z dwóch osób. Uczestnikami konkursu musi być para uczniów z różnych klas, różnej płci. Naszą szkołę reprezentowała drużyna : Marta Angel - klasa V i Bartosz Marciniszyn - klasa IV. Po zaciętej rywalizacji nasi uczniowie zajęli IV miejsce. Otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy!

Bogumiła Angel

Galeria zdjęć


                                     „Zobacz - dotknij – sprawdź – zrozum”

W dniu 8 czerwca nasi uczniowie wzięli udział w Festiwalu Eksperymentów i doświadczeń, który odbywał się pod hasłem zobacz - Dotknij - Sprawdź – Zrozum. Festiwal odbył się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu w ramach projektu „Fascynujący Świat Nauki i Technologii”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet 9.1.2. Udział w festiwalu był nagrodą w konkursie „Fascynacje Eksperymentalne Młodego Naukowca”, który odbywał się w ramach wspomnianego projektu. Nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu dzięki eksperymentom przygotowanym przez uczniów klasy I i IV .

W ramach Festiwalu zaproszonym uczniom ze szkół województwa opolskiego zagwarantowano oprócz fantastycznej zabawy -pokazy dydaktyczne: z dziedziny fizyki, chemii i technik multimedialnych. Każdy z pokazów odbywał się pod innym tytułem. Pierwszy z nich zatytułowany był Zimna Fizyka. Dzieci poznawały m.in podstawowe właściwości ciekłego azotu, zobaczyły efekt Leidenfrosta , widziały jak zachowują się bańki mydlane i balon w ciekłym azocie. Mogły też zobaczyć wulkany z ciekłego azotu oraz kuchnię molekularna z wykorzystaniem tego gazu w ciekłej postaci.

Natomiast w czasie pokazu Gorąca Chemia animatorzy zapoznawali uczniów z efektownymi doświadczeniami z tej dziedziny nauki. Podczas pokazu można było się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy z dziedziny wybuchowej i magicznej chemii np.: sprawdzić pojemność cieplną wody poprzez gotowanie wody w foliowym worku nad świeczką, zmienić herbatę w coca colę, zobaczyć kolorowe mieszaniny pirotechniczne. Było też trochę magii - zapłon metanowej piany na dłoni, efektowna piana oraz "chemiczna lokomotywa" powstająca na skutek rozkładu nadtlenku wodoru. Duże zainteresowanie wywołała prezentacja właściwości ciepłego i zimnego powietrza poprzez wypuszczenie modelu balonu na ogrzane powietrze z suszarki.

Kolejny pokaz pod tytułem Pełna Próżnia z użyciem pompy, klosza i worka próżniowego ukazywał zachowanie ciał stałych, gazów i cieczy w warunkach obniżonego ciśnienia atmosferycznego. Pokaz przeprowadzony był przez doświadczonego animatora i przystosowany do grupy wiekowej z naciskiem na zrozumienie zjawisk fizycznych. Tematyka objęta pokazem to m.in.: balony o niskiej zawartości powietrza – a zmiana ciśnienia, zagotowywanie wody w temperaturze otoczenia w próżni (zobrazowanie zależności temperatury wrzenia wody od ciśnienia otoczenia), rura Newtona, piórko i kawałek stali zamknięte w szklanej rurze w celu(zobrazowanie spadania różnych materiałów w próżni w zależności od ich masy i kształtu , krople pianki do golenia podczas wypompowywania powietrza do klosza próżniowego, rozchodzenie się dźwięku w próżni (telefon komórkowy z włączonym dzwonkiem w kloszu próżniowym), pokaz pakowania próżniowego rzeczy osobistych i uczestnika Festiwalu w worku próżniowym (jak silna jest próżnia), pokaz doświadczenia Burmistrza Magdeburga Otto Von Guericke przy pomocy półkul magdeburskich o średnicy co najmniej 40 cm, strzelanie ze strzelby pneumatycznej (przebijanie pudełek kartonowych, piłeczką pingpongową).Były też prezentacje na temat powstawania chmur czyli kondensacja wody, dźwięk można zobaczyć - wypuścimy falę akustyczną przy pomocy dymu. Zobrazowanie ciśnienia atmosferycznego poprzez doświadczenie "woda to dobry klej". Równanie Bernoulliego poprzez "ugotowanie herbaty balonowej". Uczestnik pokazu musiał utrzymać w strumieniu powietrza balonik z podczepiona herbatą w saszetce.

Ostatni pokaz Czary Mary to pokaz z użyciem urządzenia multimedialnego LEIA DISPLAY SYSTEM (LDS XL) wraz z aplikacjami umożliwiającymi np.: poszukiwanie i oglądanie ziemi, krajów, miejscowości itp. Ten pokaz dydaktyczny obejmował takie elementy jak przechodzenie widza przez ekran/obraz, możliwość dotykania go i wchodzenia z nim w interakcje. W skład pakietu interaktywnego pokazu wchodziło m.in: przeglądanie zdjęć, obracanie i powiększanie ich, pokazywanie grafiki i video z interakcją przy dotknięciu ekranu, tworzenie za pomocą dotyku wielu małych cząstek, nadawanie im kolorów i przyspieszenie, pokazanie obiektu 3D i obracanie go za pomocą dotyku, demonstracje możliwości śledzenia sylwetki człowieka.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom darmowy dojazd, dwa posiłki a na deser widowisko multimedialno-laserowe i wzlot balonem.

Galeria zdjęć


Finał Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim

28 maja 2015 roku w Koncertowo-Wystawowej Sali Kościółka Poewangelickiego w Prószkowie  odbył się finał XXI Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim „Młodzież recytuje poezję”.

Nasza finalistka Dominika Halicka również miała zaszczyt wystąpić prezentując  wiersz „ Die Muschel” Jej recytacja poruszyła nie tylko widownię, ale również obecnych reporterów, którzy w przerwie występów poprosili o krótki wywiad Panią Marię Sikorę nauczycielkę Dominiki. Wśród zaproszonych gości obecna była Pani Konsul Sabine Haake, która pogratulowała wszystkim obecnym recytatorom, dodając, że każdy jest zwycięzcą. Organizatorzy zadbali nie tylko o nagrody dla uczestników konkursu i ich opiekunów, ale również o miłą atmosferę i smaczny poczęstunek miejscowych produktów regionalnych.


Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego „ OLIMPUS”

27 marca chętni uczniowie klas IV-VI przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego z języka niemieckiego „ OLIMPUS”.

Wśród ogólnopolskich laureatów znalazły się trzy uczennice naszej szkoły. Są nimi :

- Marta Angel uczennica kl. V – 3 miejsce

- Małgorzata Komor uczennica kl. IV - 4 miejsce

- Dominika Halicka uczennica kl. VI- 5 miejsce.

Na apelu 16 czerwca laureaci oraz pozostałych 9 uczestników konkursu odebrali z rąk dyrektora Przemysława Gajosa oraz nauczyciela j. niemieckiego Marii Sikory dyplomy oraz nagrody. Taki sukces to kolejny powód do dumy.

Galeria zdjęć

                                                                                                 M. Sikora


Kochanym Rodzicom

Festyny rodzinne na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń szkolnych. Jest to z jednej strony okazja do wyrażenia podziękowań rodzicom za wsparcie okazywane szkole, a z drugiej strony możliwość wspólnego relaksu dla rodziców, ich dzieci, nauczycieli i mieszkańców Naroka, Niewodnik i Skarbiszowa.

Tegoroczny festyn rozpoczął koncert pod tytułem „Kochanym Rodzicom” w wykonaniu uczniów wszystkich klas naszej szkoły. Po nim dzieci wręczyły swoim rodzicom przygotowane przez siebie upominki a dyrektor szkoły pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami.

W dalszej części festynu przygotowano pokazy strażaków z OSP w Naroku i strażackie tory przeszkód dla dzieci, przejażdżki bryczką, konkurencje rodzinne. Natomiast program artystyczny „Mam talent” był okazją do zaprezentowania przez uczniów swoich umiejętności wokalnych i tanecznych. Maluchy miały także okazję poszaleć na dmuchanych zjeżdżalniach.

Dziękujemy Radzie Rodziców, uczniom, nauczycielom i strażakom z OSP w Naroku za pomoc w organizacji festynu.

Galeria zdjęć


Spotkania z książką - tydzień czytelniczy w Publicznej Szkole Podstawowej w Naroku

Bo w książkach można znaleźć wszystko.

Radość, mądrość i odpowiedzi na wiele pytań.

Książka może Wam coś doradzić, podsunąć pomysł.

Nauczy Was myśleć i rozumieć, pamiętać o rzeczach ważnych,

a głupstwa puszczać w niepamięć.

Radzić sobie i pomagać innym, śmiać się do łez i przez łzy…

K. Jerzykowska, W. Karwacki

Dzięki czytaniu człowiek może kształtować swoją osobowość i odnaleźć się w czasach potoku niekończących się informacji. Lektura tekstów może mieć dwojakie znaczenie: praktyczne lub estetyczne. W pierwszym przypadku mówimy o czytaniu dla zdobycia wiedzy o rzeczywistości. Drugi przypadek dotyczy czytania dla kształtowania postaw. By zwrócić uwagę na kwestie czytania i czytelnictwa, w dniach 26-29 maja 2015 r. w Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku zrealizowano autorski projekt p. J. Jakubiak i p. B. Kroka pod hasłem Spotkania z książką, którego główne cele sprowadzały się do krzewienia idei czytania i integracji społeczności szkolnej.

Imprezę rozpoczęła prezentacji multimedialna, w której uczennice kl. VI wyjaśniły zebranym w sali dzieciom, co jest istotą czytania i w jaki sposób czytanie wpływa na jakość życia człowieka. W kolejnym dniu przeprowadzono międzyklasowe turnieje czytelnicze pt. Czy znasz swoje lektury?, w trakcie których uczniowie wykazali się wiedzą na temat lektur, autorów oraz swoją kreatywnością np. podczas przedstawiania wybranego fragmentu książki w formie pantomimy. 27 maja szkołę opanowały przechadzające się po korytarzach postacie bajkowe. Podczas tygodnia czytelniczego wyłoniono również mistrzów aktorskiego czytania, którzy wyróżnili się wspaniałą dykcją i interpretacją głosową tekstu. W piątek (29 maja) nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły czytali dzieciom fragmenty bajek i opowiadań.

W trakcie całego tygodnia uczniowie podczas przerw mogli przyglądać się wystawom poświęconym autorom, książkom oraz twórczości uczniów, a także brać udział w słuchowiskach radiowych. Imprezie towarzyszyły konkursy plastyczne: Mój ulubiony bohater bajkowy – w klasach młodszych – oraz Plakat zachęcający do czytania – wśród starszych uczniów. Finałem przedsięwzięcia stała się noc filmowa dla uczniów kl. VI.

Serdecznie dziękujemy uczniom za aktywny udział w akcji oraz wspaniałą czytelniczą zabawę. Gratulujemy zwycięzcom konkursów. Mamy nadzieję, że zorganizowana przez nas akcja na stałe wpisze się w kalendarz imprez szkolnych.

Joanna Jakubiak i Błażej Krok

Galeria zdjęć


 

ZAWODY SPORTOWE KLAS I-III MINIOLIMPIJCZYK

15 maja 2015r. po raz pierwszy uczniowie klas I-III wzięli udział w zawodach sportowych Miniolimpijczyk w Chróścinie. Naszą szkołę reprezentowały trzy drużyny: uczniowie z klasy I, II i III.

Mali zawodnicy do zmagań sportowych podeszli bardzo poważnie, był duch rywalizacji i mnóstwo zabawy.

Podczas zawodów rozegrano kilka konkurencji wymagających dużej sprawności fizycznej. Niestety mimo starań naszych zawodników, nie udało się zdobyć miejsca na podium.

Galeria zdjęć


 

Sukces Dominiki Halickiej w XXI Konkursie Recytatorskim Poezji w Języku Niemieckim

5 maja w Prószkowie odbył się rejonowy etap XXI Konkursu Recytatorskiego  Poezji w Języku Niemieckim „ Młodzież recytuje poezję - Jugend trägt Gedichte vor”. Uczennica naszej szkoły Dominika Halicka wspaniale wyrecytowała dwa wiersze poetów niemieckich i zajęła zaszczytne czwarte miejsce. Miła to informacja , tym bardziej, że dwa wysokie miejsca w klasyfikacji ogólnej zajęły z naszą Dominiką uczennice ze Szkoły Podstawowej w Sławicach. Gmina Dąbrowa górą – i to nie po raz pierwszy.

Marta Angel i Paulina Kijowska również wyśmienicie wyrecytowały swoje wiersze i wyróżniały się na tle ponad czterdziestoosobowej grupy recytatorów.

Dominika będzie brała udział w etapie wojewódzkim 29 maja w kościółku ewangelickim w Prószkowie. Trzymamy mocno kciuki.

M. Sikora

Galeria zdjęć


Ambasadorzy Dobra

Po raz kolejny w drodze plebiscytu uczniowie PSP w Naroku w okresie Wielkiego Postu z pośród siebie wybierali kolegów i koleżanki, którzy charakteryzują się postawą życzliwości wobec innych.

Uczniowie w wyborze kierowali się następującymi cechami: pomoc potrzebującym, szacunek dla innych, kultura słowa, nastawienie przyjacielskie i godna postawa ucznia Jana Pawła II.

Na miano Ambasadora Dobra zasłużyli: Marcin Olejnik, Oliwia Młyńczak, Wojciech Podgórski, Zuzanna Wawrzkiewicz(kl. I),Zuzanna Dworczak, Marek Mateja( kl. II),Katarzyna Simora, Natalia Szdzyj(kl. III),Paulia Lisson, Bartosz Marciniszyn (kl. IV),Marta Angel, Dominik Wieczorek(kl. V), Julia Szymańska, Karolina Mazur, Filip Baucz (kl. VI).

Plebiscyt odbył się pod czujnym okiem pedagoga szkolnego M. Kolanko.


Konkurs Poezji Religijnej

W poniedziałek 27 kwietnia 2015 roku tj. w dniu pierwszej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II w Publicznej Szkole Podstawowej w Naroku odbył się III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej. Konkurs zaszczycili swoją obecnością m.in. z-ca Wójta Gminy Dąbrowa – Pan Erwin Marsylek, z-ca Przewodniczącego Rady Gminy Dąbrowa Pani Maria Sikora oraz dyrektor Publicznego Przedszkola w Naroku Pani Gizela Przybyła. Organizatorem konkursu była katechetka szkolna Joanna Lachnik, która zaprosiła do udziału uczniów ze szkół podstawowych z gminy Dąbrowa i gmin ościennych. Uczestnicy przygotowali do recytacji dwa utwory: tekst autorstwa Jana Pawła II i utwór religijny o Janie Pawle II.

            Dyrektor PSP w Naroku Przemysław Gajos przywitał uczestników konkursu słowami św. Jana Pawła II: „Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją. Konkurs poprzedził, krótki występ muzyczny uczniów PSP w Naroku : skrzypaczki Pauliny Kijowskiej i flecisty Dominika Wieczorka. Dyrektor szkoły zaprosił wszystkich zebranych do obejrzenia wystawy prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas I – VI PSP w Naroku, na których przedstawiano postać św. Jana Pawła II w wybranym momencie jego życia – prace wykonano w ramach wewnątrzszkolnego konkursu religijnego, którego pomysłodawczynią była katechetka szkolna Joanna Lachnik. Podziękował również pomysłodawczyni i wieloletniej katechetce narockiej szkoły Pani Marii Ludwig, która przybyła ze swoimi uczniami ze szkoły w Czarnowąsach, za zainicjowanie tego konkursu.

           Wiersze recytowane przez uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Erwin Marsolek, Gizela Przybyła i Maria Sikora. Uwzględniano: dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa, dykcję i ogólny wyraz artystyczny. Uczestnicy konkursu recytatorskiego byli bardzo dobrze przygotowani, a poziom recytacji był wysoki. Dzieci bowiem przedstawiły z zaangażowaniem utwory o często trudnej duchowo – refleksyjnej tematyce. Najlepsi otrzymali dyplomy i piękne nagrody.

Lista Laureatów:

I miejsce – Paulina Patrzek kl. V (ZS Czarnowąsy)

wiersze: K. Wojtyła „Pieśń o słońcu niewyczerpanym”, A. M. Mróz „Papież
II miejsce – Laura Jurczyk (ZS Chróścina)

wiersze: Jan Paweł II „Sąd” Tryptyk Rzymski, M. Wójciak „Pontyfikat miłości
III miejsce – Marta Jaceńków (PSP Dobrzeń Wielki)

wiersze: D. Goździk „Po prosty papież”, E. Maruszewska „Jan Paweł II - nasz papież”

Wyróżnienia:

Marta Angel kl. V (PSP Narok)

Judyta Baron kl. IV (ZS Czarnowąsy)

Emilia Kaczmarek kl. IV (PSP Dobrzeń Wielki)

 

A oto jeden z recytowanych wierszy.

  „Pontyfikat Miłości

Zakończyło się konklawe,

to dla wszystkich jest ciekawe.

Na Stolicę Piotrową został wybrany

Karol Wojtyła nieznany.

,,Totus Tuus”- jeszcze tylko Matce zawierzenie

i zaraz po tym nastąpiło Ducha Świętego tchnienie.

Do Polski wysłano samochód ciężarowy,

by zabrał do Rzymu papieża potrzebne przybory.

Wielkie było wszystkich zdziwienie,

gdy przywieziono książki, narty i pragnienie-

pragnienie zjednoczenia świata

i uznanie każdego człowieka za brata.

Swoim pielgrzymowaniem przez świat cały

siał słowa Chrystusa tak, by owocowały.

Pielęgnował w nas nadzieję

i budował na nowo Kościoła ideę.

I choć był największym autorytetem świata,

każdego człowieka traktował jak brata.

I nawet skłócone narody nawoływał do zgody,

a różne religie nie stanowiły żadnej przeszkody.

Dla wszystkich ludzi był duchową drogą.

Jego słowa teraz nam w życiu pomogą.

Miał cały świat na głowie,

o wszystkich pamiętał w modlitwy słowie.

To Jego młodzież słuchała

i na zawsze wierną Mu została.

A przy końcu swej ziemskiej wędrówki

udowodnił, że to nie czas na smutki.

Pozostawił nam do spełnienia trudne zadanie,

licząc, że dobre słowo ciałem się stanie.

Bez względu na to, czy możesz to pojąć,

nie bój się, nie lękaj się, kiedy zaczniesz tonąć!                                       M. Wójciak

Galeria zdjęć


Gminny Konkurs Recytatorski w Języku Niemieckim

24 kwietnia 2015 roku Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Naroku była organizatorem kolejnego już Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Języku Niemieckim. Rozpoczęto od występu Publicznego Przedszkola w Naroku. Młodzi artyści w sposób mistrzowski przedstawili inscenizację wokalno muzyczną „Eine kleine Raupe Nimmerssatt”, czyli „Bardzo głodna gąsienica” Erica Carle. Tegoroczna dekoracja konkursowa doskonale komponowała się tematem występu przedszkolaków o gąsienicy, która stała się przepięknym motylem.

Następnie przystąpiono do przesłuchań uczestników konkursu, którzy przybyli pod opieką swoich nauczycieli j. niemieckiego z czterech szkół Gminy Dąbrowa. Recytatorzy rywalizowali w trzech kategoriach uczniów klas I- III , uczniów klasa IV-VI oraz gimnazjalistów. Prezentowali oni różnorodne teksty od klasyki do współczesności poetów śląskich tworzących poezję w języku niemieckim. Ocenie podlegały kultura słowa, interpretacja, przekaz prezentowanych tekstów, dobór repertuaru oraz wrażenia artystyczne. Uczniowie wzajemnie dodawali sobie otuchy gromkimi brawami. Jury w składzie Maria Sikora ,Gabriela Burczek, Ewa Jagiełło oraz Anna Dudek wyłoniło laureatów konkursu, którzy z rąk Pana zastępcy Wójta Erwina Marsolka oraz dyrektora szkoły Pana Przemysława Gajosa odebrali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy zwycięzcom! Trzymamy kciuki i życzymy szczęścia podczas eliminacji rejonowych.

O poczęstunek dla uczestników konkursu oraz zaproszonych gości zatroszczyły się panie z Rady Rodziców, którym szczególne podziękowania składają dyrektor szkoły oraz organizator konkursu Maria Sikora.

Wyniki konkursu:

Kategoria klas I-III

Kategoria klas IV-VI

Kategoria gimnazja:

1. Hanna Kotula PSP Sławice

2. Agnieszka Wieczorek PSP Sławice

2. Paulina Kwiek PSP Sławice

3. Tomasz Pek PSP Narok

Wyróżnienia : Gabriel Urban PSP Narok

Wiktoria Lyga PSP Narok

Bianka Sosna ZS Chróścina

1. Antonia Buhl PSP Sławice

2. Dominika Halicka PSP Narok

3.Paulina Kijowska PSP Narok

Wyróżnienia : Zofia Cieślik PSP Sławice

Marta Angel PSP Narok

Kinga Prudlik PSP Sławic

1. Kamila Lach PG Żelazna

2. Agata Swora PG Żelazna

3.Jessica Glombek PG Żelazna

Wyróżnienie Julia Zmarzlik ZS Chróścina

Galeria zdjęć


Dzień Otwartych Drzwi w PSP Narok

Galeria zdjęć


Wyjazd klasy I do Ośrodka Szkoleniowego w Niwkach

15 kwietnia uczniowie klasy I po raz drugi skorzystali ze wspaniałej oferty wyjazdowych zajęć edukacyjnych zorganizowanych w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii. Tym razem pojechaliśmy do Ośrodka Szkoleniowego w Niwkach. W pracowniach ośrodka uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach. Obserwowaliśmy i przeprowadzaliśmy doświadczenia z dwutlenkiem węgla. Mierzyliśmy i ważyliśmy różne przedmioty, przelewaliśmy płyny. Układaliśmy tangramy, budowaliśmy z klocków „KNEX”, podziwialiśmy roboty humanoidalne. Były zajęcia o Układzie Słonecznym, obserwowaliśmy tęczę, mogliśmy poznać obserwatorium astronomiczne. Wszystkie zajęcia były świetnie przygotowane i prowadzone z dużą dawką humoru. W przerwach między zajęciami otrzymywaliśmy smaczne posiłki. Czas naszego pobytu w Niwkach minął bardzo szybko i wróciliśmy do szkoły pełni wrażeń i wzbogaceni o nową wiedzę.

Mariola Domanowska


Wycieczka do Jura Parku w Krasiejowie

24 marca klasa I w ramach udziału w projekcie Fascynujący Świat Nauki i Technologii pojechała do Krasiejowa. Był to wyjazd edukacyjny, w ramach którego zapewniono dzieciom:

- zajęcia edukacyjne w Parku Nauki Ewolucji Człowieka oraz Jura Parku  Krasiejów,

- posiłki (śniadanie, obiad, podwieczorek na drogę),

- przejazd autokarowy spod szkoły,

- upominek edukacyjny (książka, skamieniałość, minerał)

Tematyka zajęć obejmowała trzy obszary:

1.    Jak staliśmy się ludźmi?

2.    Świadectwa ewolucji

3.    Najemnice nauki

Dzieci odbyły lot w kosmos Wehikułem Czasu , by przenieść się w czasie o miliony lat. Obejrzały wiele ekspozycji np. Grobowiec czy Człowiek z lodowca- najstarszą na świecie mumię ludzką. Duże wrażenie zrobiła na wszystkich wystawa Świadectwa ewolucji, z małpami, małpiątkami i przodkami człowieka. Wszystkim podobało się też w oceanarium, a zwłaszcza podróż batyskafem. Dzieci skorzystały z licznych zabaw, gier i animacji zainstalowanych w holu głównym. Nowoczesne rozwiązania multimedialne, łączące świat rzeczywisty z wirtualnym, zapewniły uczniom dużo wrażeń.

Mariola Domanowska

Galeria zdjęć


Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku

zapraszają Dzieci (z rocznika 2008 i 2009) wraz z Rodzicami

na Dzień Otwarty Szkoły, który odbędzie się dnia 15 kwietnia 2015 r. o godzinie 16:30

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące oferty szkoły, programu, opieki oraz zajęć dodatkowych.

W programie między innymi:

• prezentacja umiejętności artystycznych uczniów naszej szkoły;

• zwiedzanie klasopracowni, sali komputerowej, biblioteki, wystaw;

• zapoznanie z ofertą edukacyjną szkoły;

• prezentacja osiągnięć uczniów naszej szkoły;

• zabawy ruchowe na placu zabaw.


Wielkanoc tuż, tuż

Oto fotorelacja z przedświątecznej gorączki w naszej szkole :

- Świąteczne wypieki na lekcjach j. niemieckiego w kl. II

- Akcja wykonywania kartek świątecznych ogłoszona przez Samorząd Uczniowski.

- Przepiękne dekoracje świąteczne w klasach.

- Wielkanocne zajęcia plastyczne

- Klasowe śniadania wielkanocne.

- Szukanie zajączka

                                                                                      M. Sikora


Sprawdzian klasy VI

1 kwietnia br. uczniowie klasy VI zmagali się z pierwszym w swoim życiu, poważnym egzaminem, który od tego roku odbywa się w nowej formule. Sprawdzian obejmował wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do trzech kluczowych przedmiotów nauczanych na dwóch pierwszych etapach edukacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Zadania z języka polskiego i matematyki mogły być oparte na tekstach lub informacjach z zakresu historii lub przyrody. Sprawdzian miał formę pisemną. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego sprawdzianu nie można nie zdać. Nasi szóstoklasiści bardzo rzetelnie pracowali, więc powinni ze spokojem oczekiwać wyników, które otrzymają pod koniec maja. Trzymamy kciuki!

Bogumiła Angel

Galeria zdjęć


Kangur Matematyczny 2015

Galeria zdjęć


ME AND MY LIFE- MY HOUSE

W marcu w naszej szkole odbyła się kolejna edycja gminnego konkursu z języka angielskiego ‘’ ME AND MY LIFE’’. Uczestnicy konkursu wykonali pracę w formie książki dołączając rysunki oraz zdjęcia. W projekcie zawarty był opis swojego domu, opis drogi z domu do szkoły, opis wymarzonego domu, słowniczek angielsko-polski oraz lista czynności, które można wykonywać z wolnym czasie.

Jury w składzie: dyr. PSP w Naroku Przemysław Gajos, nauczyciel języka angielskiego Agnieszka Chojnacka, nauczyciel języka niemieckiego Mariola Sikora oraz nauczyciel plastyki Małgorzata Litwiniec oceniali nadesłane prace.

Oto wyniki:

I miejsce- Oliwia Mendel kl. VI (PSP Dąbrowa)

II miejsce- Marta Angel kl. V (PSP Narok)

III miejsce –Justyna Giesa kl. IV (PSP Narok)

III miejsce- Małgorzata Komor kl.IV (PSP Narok)

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok!!

Agnieszka Chojnacka


Szanowni Państwo

Wychodząc naprzeciw potrzebom w zakresie zapewnienia opieki nad Państwa dziećmi

w okresie 01.04.2015 i przerwy świątecznej od 02.04.2015 do 03.04.2015

i 07.04.2015 r. szkoła deklaruje możliwość zorganizowania opieki w w/w dniach.

W związku z powyższym, zainteresowane osoby, prosimy o przekazanie informacji o potrzebie opieki, w danym dniu do sekretariatu szkoły

(tel. 77 464 20 02) do dnia 31.03.2015r.

Dyrektor: Przemysław Gajos


 

Radosna Wiosna

Jeszcze niedawno śpiewaliśmy "Hu, hu, ha, nasza zima zła", a tu wielkimi krokami zawitała do nas wiosna. W tym roku obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny w piątek 20 marca. Święto to na stałe wpisało się w kalendarz imprez szkolnych i jest wspaniałą okazją dla kultywowania tradycji szkolnych. Tego dnia lekcje miały nieco swobodniejszą formułę, a po nich rozpoczęła się uroczystość szkolna pod hasłem „ Radosna Wiosna’’’, którą przygotował Samorząd Uczniowski.

W imprezie uczestniczyli wszyscy uczniowie  szkoły, którzy na tę okoliczność założyli kolorowe stroje. Na spotkaniu z panem leśniczym uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wieloma ciekawostkami przyrodniczymi na temat rozpoczynającej się pory roku oraz obejrzeli prezentację multimedialną o zwiastunach wiosennych przygotowaną na lekcjach przyrody przez uczniów klasy V. Na boisku szkolnym wspólnie z dziećmi z Publicznego Przedszkola w Naroku powitano gromkimi okrzykami „ Panią Wiosnę”.

Wiele emocji wzbudził przegląd szkolnych talentów, w czasie którego każdy mógł zademonstrować swoje zdolności artystyczne i aktorskie. Największym odkryciem okazała się grupa tańca nowoczesnego „ Czarne Pantery’ , która przedstawiła kilka ułożonych przez siebie układów tanecznych. Wszyscy uczestnicy przeglądu zostali nagrodzeni drobnymi upominkami i oklaskami.

                                                                                                         Opiekun SU: M. Sikora

Galeria zdjęć


Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej

18 marca 2015r. odbył się w naszej szkole pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla klas I-IV. Pokaz zorganizowała pielęgniarka szkolna.

Instruktaż z wykorzystaniem fantoma przeprowadził zaproszony ratownik medyczny. Zaprezentował dzieciom, jak należy ratować człowieka, którego życie jest zagrożone oraz jak zabezpieczyć miejsce ewentualnego wypadku. Dzieci dowiedziały się m.in. w jaki sposób należy wezwać pogotowie ratunkowe, wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową oraz jak prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Pokaz miał nie tylko nauczyć dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy, ale również uświadomić jak ważna jest troska o drugiego człowieka. Podczas tych zajęć dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Pod okiem ratownika i pielęgniarki szkolnej dzieci mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy m.in. układając poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, wykonując zewnętrzny masaż serca na fantomach.

Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał książkę instruktażową dotyczącą pierwszej pomocy.

Galeria zdjęć


KONKURS PLASTYCZNY

„Bezpieczeństwo i rozwaga – tego od Ciebie każdy wymaga!”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży, którego organizatorem jest Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Celem tegorocznej edycji jest zainteresowanie tematem bezpieczeństwa dzieci i młodzież, gdyż właściwa postawa oraz świadomość występowania zagrożeń może uratować życie lub zdrowie. Poprzez przekaz artystyczny można zwrócić uwagę na sytuacje, jakie mogą pojawić się w codziennym życiu oraz nauczyć właściwego zachowania i prawidłowego postępowania już od najmłodszych lat.

Ważne jest także to, aby wiedza pozostała w świadomości młodego człowieka i towarzyszyła mu przez całe życie. Konkurs rozwija dziecięcą wyobraźnię i świadomość, co może się stać, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa w domu, w szkole, na wycieczce, podczas zabawy.

Szkolna komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców na I etapie.

Kategoria klas I-III

I miejsce   Jakub Krupnicki

II miejsce Oliwer Schoenfelder i Izabela Łupak

Kategoria klas IV-VI

I miejsce Marta Angel

II miejsce Natalia Sztandera


Dzień Kobiet

Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych w Twym życiu zdarzeń...

Tego i wiele innych ciepłych słów życzyli chłopcy 8 marca br. wszystkim paniom w naszej szkole. Oprócz życzeń były kwiaty , słodycze i drobne upominki. Samorząd Uczniowski ogłosił to święto Dniem Kolorowych Spódniczek. Skoro chłopcy w Dniu Chłopaka przyszli w krawatach, dziewczynki oraz panie nauczycielki w Dniu Kobiet pojawiły się w spódniczkach i sukienkach. I słusznie- wyglądały po prostu bardzo ładnie i radośnie.

M. Sikora


KONKURS CZYTELNICZY KLAS I-III

18 lutego 2015r. odbył się szkolny konkurs czytelniczy ph. „Czy znasz wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy?”, zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Celem konkursu była popularyzacja twórczości J. Tuwima i J. Brzechwy, propagowanie aktywności i kultury czytelniczej oraz doskonalenie techniki czytania.

O zwycięstwo walczyli wszyscy chętni uczniowie z klas I-III. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczniów, gdyż do konkursowych zmagań przystąpiło aż 26 uczestników. Zadaniem uczestników konkursu było wykazanie się znajomością treści wybranych wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy i rozwiązanie testu sprawdzającego te wiadomości.

Wyniki były następujące:

Klasa I

I miejsce Oliwia Młyńczak i Wojciech Podgórski

II miejsce Emilia Gajda

III miejsce Szymon Walko i Klara Walko

Klasa II

I miejsce Wiktoria Lyga i Rafał Faryniarz

II miejsce Izabela Łupak

III miejsce Hanna Pastuła

III klasa

I miejsce Tomasz Pek

II miejsce Gabriel Urban i Oliwer Schoenfelder

III miejsce Natalia Szdzuy

Wyróżnienia uzyskały: Amelia Moszner, Anna Kowalska, Zuzanna Dworczak.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


SUKCES UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY W MAŁYM OLIMPIJCZYKU

12 lutego 2015r. w Zespole Szkół w Chróścinie odbyły się Mistrzostwa Gminy Dąbrowa w Małym Olimpijczyku. Celem imprezy było upowszechnienie wśród dzieci aktywności ruchowej poprzez rywalizację zespołową.

Szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III i IV. Reprezentacja chłopców zajęła I miejsce na szczeblu gminnym. Drużyna chłopców awansowała do zawodów powiatowych w Niemodlinie.

Reprezentacja dziewcząt zajęła III miejsce.

Galeria zdjęć


Zabawa karnawałowa

W czwartek 5 lutego odbyła się zabawa karnawałowa klas 1-3. Dzieci przebrały się w piękne, kolorowe stroje. Na balu tańczyły oraz brały udział w wielu konkursach, które prowadził wodzirej. Zabawa była udana. Wszyscy są zadowoleni i czekają na karnawał w następnym roku.


STYPENDIA WÓJTA GMINY DĄBROWA ZA WYNIKI W NAUCE

W dniu 16 stycznia 2015r. gościliśmy w naszej szkole pana Wójta Gminy Dąbrowa Marka Leję oraz Dyrektora GZEASiP, którzy wręczyli uczniom naszej szkoły listy gratulacyjne i stypendia naukowe.

Wyróżnieni zostali uczniowie z najwyższymi średnimi za I semestr r. szk. 2014/15 i z minimum bardzo dobrym zachowaniem. Wyróżnionym uczniom gratulujemy!

Galeria zdjęć


Hej! Kolęda, kolęda...

Pod takim hasłem 16.01.2015 r. w kościele pw. św. Floriana w Naroku odbył się XIV Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Główny cel konkursu, którego organizatorem jest Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Naroku, to podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd. O niewątpliwej wartości artystycznej kolęd świadczy fakt, że oparły się działaniu czasu i nie uległy zapomnieniu. Zaś ich popularność i żywotność, a także ich prostota, wesoły nastrój oraz łatwo wpadająca w ucho melodia (wyraźne mająca związki z muzyką ludową) spowodowała, że śpiewnie kolęd szybko wpisało się w naszą kulturę regionalną i narodową.

W konkursie wzięło udział 4 solistów i 3 zespoły śpiewacze w kat. klas I-III oraz 7 solistów i 4 zespoły śpiewacze w kat. klas IV-VI. Uczestnikami przeglądu byli nie tylko uczniowie naszej gminy, ale również uczniowie szkół podstawowych z gmin ościennych oraz Opola. Każdy uczestnik zaprezentował tradycyjną kolędę oraz inny utwór o charakterze bożonarodzeniowym.

Jak co roku swoją obecnością na konkursie zaszczycili nas: zastępca Wójta Gminy Dąbrowa Erwin Marsolek, dyrektor GZEASiP Janusz Staszowski, dyrektor PP w Naroku Gizela Przybyła, sołtys Skarbiszowa, sołtys Naroka Marzena Odziomek i oczywiście nie zabrakło naszej pomysłodawczyni i wieloletniej jurorki tego konkursu - pani Bogumiły Malawskiej.

Jury w składzie: Marek Pobierowski (przewodniczący), Urszula Glombek, Hubert Labusga, oceniało właściwą intonację, dykcję i emisję głosu oraz wyraz artystyczny. Komisja oceniająca podkreśliła wysoki poziom prezentowanych utworów, ciekawe interpretacje, dwugłosowość, zróżnicowany repertuar, a także dużą ilość instrumentów muzycznych towarzyszących wykonawcom.

„Kuba, byłeś rewelacyjny!” Tak Z-ca Wójta Gminy Dąbrowa pan Erwin Marsolek rozpoczął procedurę ogłaszania wyników konkursu, jak gdyby przeczuwając przyszłego zwycięzcę. Kuba bowiem (uczeń PSP nr 14 w Opolu) zapadł w pamięć każdemu słuchaczowi. Wykazał się dużym talentem muzycznym, a jego skala głosu i interpretacja kolędy Bracia patrzcie jeno „powaliła” wszystkich. Do tego doszła swoboda w śpiewaniu i w poruszaniu się na scenie. A wyniki klasyfikacji były następujące:

Kategoria SOLIŚCI klas I-III:

I m. Maja Grygierczyk z PSP nr 7 w Opolu - Mizerna Cicha, Magia Świąt

(op. Katarzyna Prądzyńska)

II m. Karolina Turhan z PSP nr 24 w Opolu - Lulajże Jezuniu, Bosy pastuszek

(op. Jolanta Hołda)

III m. Hanna Kotula z PSP w Sławicach – Zielona Choinka, Lulajże Jezuniu

(op. Gabriela Burczek)

Kategoria SOLIŚCI klas IV-VI

I m. Jakub Heinisz z PSP nr 14 w Opolu - Bracia patrzcie jeno, Śliczna Panienka

(op. Ks. Wojciech Janus)

II m. Patrycja Zagloba z PSP w Skorogoszczy - Lulajże Jezuniu, Oj maluśki, maluśki

(op. Marzena Utzig)

III m. Laura Gadzińska z PSP w Sławicach - Wśród nocnej ciszy, Got ist da

(op. Gabriela Burczek)

Kategoria ZESPOŁY klas I-III

I m. PSP nr 7 w Opolu – Do stajenki, Do szopy hej pasterze (op. Katarzyna Prądzyńska)

II m. ZS w Chróścinie – Wiwat dzisiaj, A wczora z wieczora (op. Dorota Trojan)

III m. PSP nr 10 w Opolu – Dobry anioł z naszej klasy, Skrzydlata kolęda (op. Grażyna Przejczowska

Kategoria ZESPOŁY IV-VI

I m. PSP nr 14 w Opolu – Pasterze mili, cieszmy się pod niebiosy (op. Ks. Wojciech Janus)

II m. PSP Skorogoszcz – Przybieżeli do Betlejem, kolęda dla nieobecnych

(op. Marzena Utzig)

III m. ex aequo PSP Narok – Mędrcy świata, Przekażmy sobie znak pokoju

 (op. Małgorzata Litwiniec)

PSP nr 10 w Opolu – Gore gwiazda, Przekażmy sobie znak pokoju

(op. Grażyna Przejczowska)

Wyróżnienie otrzymały:

1 Emilia Kołodziej

2 Anna Muszczyńska

3. Natalia Rzepczyńska

4 Julia Sosnowska

5 Magdalena Ulka

6 Patrycja Kawałek

Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez licznych sponsorów.

„Jury wyraża słowa uznania i podziękowania Organizatorom XIV Międzyszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Naroku, a także podziękowania i gratulacje nauczycielom, opiekunom i wykonawcom. Zachęcamy do pielęgnowania tradycji kolędowej, do sięgania po stare i znane kolędy. Konkurs przebiegał w radosnej i życzliwej atmosferze. Życzymy, by tę radość rozpowszechniać w domach i w szkołach. Dziękujemy Gospodarzowi miejsca – księdzu proboszczowi Witoldowi Walusiakowi, za coroczne umożliwienie przeprowadzenia konkursu, oraz Dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej w Naroku – panu Przemysławowi Gajosowi”.

Serdeczne podziękowanie składamy wszystkim ludziom dobrej woli, gdyż dzięki ich ofiarności możliwa była realizacja konkursu. Dziękujemy: Radzie Rodziców, pracownikom obsługi szkoły, za przygotowanie sali i obsługę konkursu. Dziękujemy pani dyrektor Gizeli Przybyła, dzieciom i wszystkim opiekunom za dopingowanie solistów i zespołów śpiewaczych. Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu i przychylności wielu osób piękna bożonarodzeniowa tradycja kolędowania nie zaginie.

Do zobaczenia za rok!

opracowała: Joanna Lachnik

Galeria zdjęć


Spotkanie opłatkowe

„Dziś do Betlejem trzeba nocą iść…” - to motto spotkania opłatkowego, które odbyło się 17 grudnia 2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku. Uczniowie klasy szóstej wraz z rodzicami i wychowawcą zaprosili na nie Wójta Gminy Dąbrowa - Marka Leję, jego zastępca - Erwina Marsolka, Dyrektora GZEAiP-u - Janusza Staszowskiego, Dyrektora GOKiR-u w Dąbrowie - Zbigniewa Janowskiego, Ks. Proboszcza Witolda Walusiaka, Dyrektor PP w Naroku - Gizelę Przybyłę, dyrektora, nauczycieli i pracowników obsługi PSP Narok, radnych i sołtysów Naroka, Skarbiszowa i Niewodnik, przedstawicieli rady rodziców, a także przyjaciół szkoły. Szóstoklasiści przedstawili gościom jasełka bożonarodzeniowe, zadbali także o dekorację i oprawę muzyczną inscenizacji. Ich zaangażowanie zostało zauważone przez gości, którzy z entuzjazmem i zachwytem wypowiadali się o ich występie. Ogromny wkład pracy w przygotowanie spotkania włożyli rodzice naszych młodych aktorów, którzy przyrządzili doskonałe potrawy wigilijne i ciasta, a także zadbali o dekorację sali.

Spotkanie stało się okazją do wspólnego kolędowania, połamania się opłatkiem, złożenia sobie życzeń, rozmowy i zadumy wokół żłóbka, do ,,odbycia drogi do Betlejem", gdzie każdy człowiek może ogrzać się ciepłem bożej miłości.

Za niesamowite zaangażowanie uczniów oraz ich rodziców, wspaniałe upominki, życzliwość i ogrom wykonanej pracy serdecznie dziękuję.

Wychowawca klasy VI: Bogumiła Angel

Galeria zdjęć


Spotkanie adwentowe

Nadchodzi piękny czas Świąt Bożego Narodzenia.  Z tej okazji, aby lepiej przygotować  się do przeżycia magicznych chwil oraz uświadomić sobie na nowo, jak ważny jest okres adwentu, uczniowie naszej szkoły  przedstawili  świąteczny program artystyczny w języku niemieckim dla koła DFK w Naroku.  Na popołudniowym spotkaniu w trzecią niedzielę adwentu młodzi aktorzy przybliżyli zaproszonym gościom tradycje adwentowe i bożonarodzeniowe, recytując wiersze i śpiewając pieśni adwentowe. Była mowa o znaczeniu wieńca adwentowego,   jarmarku bożonarodzeniowym, adwentowym kalendarzu, pieczeniu pierniczków oraz Mikołaju. Artyści oraz ich opiekun Pani Maria Sikora zostali mile ugoszczeni oraz obdarowani słodyczami.

M. Sikora


Wyjazd do Mosznej w ramach zajęć projektowych „ Fascynujący Świat Nauki i technologii”

12 grudnia uczniowie klas IV- VI pod opieką Pana Dyrektora Przemysława Gajosa -szkolnego lidera projektu oraz nauczyciela przyrody Pani Marii Sikory wzięli udział w kolejnym działaniu edukacyjnym w ramach trwającego nadal „ Fascynujący Świat Nauki i Technologii”. Zajęcia wiązały się z wyjazdem do Mosznej, gdzie w gościnnych murach przepięknego pałacu utworzono kilka pracowni doświadczalnych m.in. światła, energii i architektury. Na uczestników wycieczki naukowej czekało na miejscu mnóstwo atrakcji. Uczniowie w jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych województwa opolskiego mieli okazję poznać zarówno historię budowli , której początki sięgają połowy XVII wieku, jak i wziąć aktywny udział w różnych doświadczeniach naukowych. Różnorodność działań była przeogromna. W pracowniach „Lucemium” czyli „Światła” poznawali tajemnice oraz różne naukowe ciekawostki z dziedziny optyki i fotografii. Brali udział w doświadczeniach związanych z możliwością wykorzystania odnawialnych. Uczyli się dostrzegać i rozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie, poznając odkrycia i twierdzenia wybitnych uczonych, które przedstawiono im w prosty i przystępny sposób. Niecodziennym zadaniem, które sprawiło uczniom sporo radości było wcielenie się dzieci w role architektów i budowlańców, aby z piankowych bloków, stworzyć budynek zgodnie z wcześniej sporządzonym przez uczniów projektem. Przy okazji uczniowie poznali wiele pojęć z zakresu sztuki oraz dowiedzieli się o wyznacznikach najważniejszych stylów architektury. Jedną z atrakcyjnych form dydaktycznych była gra edukacyjna przeprowadzana na korytarzach i w komnatach pałacu pozwalająca dzieciom w przystępny sposób poszerzyć wiedzę z zakresu historii powszechnej i historii sztuki. Wyjazd połączony z zajęciami dydaktycznymi pozwolił uczniom utrwalić i poszerzyć zdobytą w szkole wiedzę i umiejętności. Atrakcyjna forma przekazu, badawczy charakter oraz sympatyczna atmosfera zajęć bardzo spodobały się uczniom i na pewno zapadnią im na długo w pamięci. Natomiast my nauczyciele po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się, że we współczesnej dydaktyce niezwykle istotną rolę odgrywają odpowiednio dobrane środki i metody nauczania, gdyż tylko wówczas staje się ono efektywne.

M. Sikora

Galeria zdjęć


Podsumowanie projektu „ Janko Muzykant”

W tym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w projekcie  realizowanym w ramach ogólnopolskiego programu wyrównywania szans edukacyjnych i kulturowych dzieci z obszarów wiejskich pt. „Janko Muzykant”. Dzięki temu mieliśmy okazję wziąć udział w dwóch wyprawach: pierwsza do Muzeum Wsi Opolskiej, druga do stolicy naszego województwa. Opolszczyzna to teren pełen wielokulturowości, ciekawe miejsca, ludzie, zwyczaje i tradycje. Dzięki tym wycieczkom  nasi uczniowie mieli okazję poznać bliżej historię swojego regionu oraz uczestniczyć w ciekawych zajęciach warsztatowych. W ramach podsumowania całego przedsięwzięcia wykonanych zostało wiele wspaniałych prac, które trafiły do Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Do wykonania było sporo zadań  i mało czasu. Mimo to uczniowie na zajęciach Koła Regionalnego oraz w ramach zadań rodzinnych wykonali prace, które zostały bardzo wysoko nagrodzone prze Jury.

W środę 10 grudnia grupa najbardziej zaangażowanych w projekcie wybrała się z liderami projektu Panem Przemysławem Gajosem oraz Panią Maria Sikorą na uroczyste integracyjne spotkanie uczestników, podczas którego uczniowie poprzez konkursy wiedzy, wystawę prac i występy estradowe prezentowali zdobytą wiedzę i umiejętności. Program imprezy zawierał występy grup artystycznych z przedstawieniami o tematyce „ Godne Święta” , rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród zwycięzcom.

A oto nagrodzeni

Konkurs „Dawna wieś opolska w miniaturze” – Faustyna Odziomek

Konkurs „Młodzi artyści o Opolu” – Faustyna Odziomek , Karolina Mazur

Konkurs „Wiedzy o Opolszczyźnie i Opolu” – Julia Szymańska, Dominika Halicka

Konkurs „Ozdoba związana z Godnymi Świętami ” – Justyna Giesa, Faustyna Odziomek, Weronika Lauch

Wyróżnienie w konkursie na występ artystyczny „ Godne Święta”

Lider Projektu M. Sikora

Galeria zdjęć


Niemieckie kino dla dzieci w Opolu

Uczniowie klas IV-VI pod opieką nauczyciela j. niemieckiego pani Marii Sikory skorzystali z zaproszenia Pro Liberis Silesiae oraz IFA i wzięli udział w warsztatach filmowych, które miały miejsce 15 grudnia w Nauczycielskim kolegium Języków Obcych w Opolu. W ramach projektu uczniowie mieli okazję obejrzeć film „ Herr der Diebe” nakręconego na podstawie książki Cornelii Funke pod tym samym tytułem. Dzieci podeszły bardzo uczuciowo do historii bohaterów filmu, którzy po śmierci rodziców mają zostać rozdzieleni. Projekcji filmu towarzyszyły poświęcone mu warsztaty, które prowadzili specjaliści Zeitgebilde z Drezna. Młodzi widzowie dowiedzieli się miedzy innymi czym jest narracja filmowa i perspektywa oraz jak powstaje film. Mieli również okazję zagrać do epizodu, który utrwalili na kamerze. Na pytanie dziennikarza NTO jak im się podobało, odpowiedzieli entuzjastycznie „ Es war super”

M. Sikora

Galeria zdjęć


Szanowni Państwo

Wychodząc naprzeciw potrzebom w zakresie zapewnienia opieki nad Państwa dziećmi w okresie przerwy świątecznej

tj. 22 – 24.12.2014r. oraz 29 – 31.12.2014 r., szkoła deklaruje możliwość zorganizowania opieki w w/w dniach.

W związku z powyższym, zainteresowane osoby, prosimy o przekazanie informacji o potrzebie opieki, w danym dniu,

do sekretariatu szkoły (do dnia 17.12.2014r.).

Dyrektor Przemysław Gajos


Mikołajki 2014

Galeria zdjęć


Andrzejki w kl. III

W dniu 28.11.2014 r. uczniowie kl. III przygotowali dla siebie wróżby w związku ze zbliżającymi się andrzejkami. Tomek przyniósł babeczki,  do których dołączył pytania. Natalka, Janek i Oliwer przygotowali serduszka z imionami. Kasia natomiast przygotowała jeszcze inne wróżby. Z kolei mama Oli upiekła pyszną roladę,  a mama Michała kupiła słodkie ciasteczka. Dzieci bawiły się także przy laniu wosku. Śmiechu i radości było co niemiara!

Galeria zdjęć


ZABAWA  ANDRZEJKOWA KLAS IV-VI

Dokładnie nie wiadomo, skąd wziął się zwyczaj obchodzenia andrzejek. Początkowo dotyczył on wyłącznie młodych, niezamężnych kobiet, które poprzez branie udziału w licznych wróżbach, a nawet poważnych rytuałach miały dowiedzieć się czegoś więcej o swoich przyszłych małżonkach. Z czasem pełne powagi obchody przekształciły się w radosne zabawy dla dziewcząt, a z biegiem lat również chłopcy przyłączyli się do nich i wszyscy razem brali udział w tej rozrywce. I choć dziś nie przykładamy wielkiej wagi do andrzejkowych wróżb, z radością lejemy wosk, wkłuwamy igłę w papierowe serce z imionami, obieramy jabłko ze skórki albo ustawiamy buty w kierunku drzwi, traktując tę tradycję jako dobry sposób na spędzenie czasu.

W tym roku uczniowie klas IV - VI bawili się wyśmienicie, przepowiadając sobie przyszłość przy pomocy różnych zabawnych wróżb, podczas imprezy, którą zorganizował Samorząd Uczniowski w środę 26 listopada. Było lanie wosku  przez dziurkę od klucza, którego forma lub cień pokazywały  przyszłość lejącego oraz wiele innych ciekawych zabaw. Nie zabrakło również wspaniałej muzyki oraz słodkości przygotowanych przez rodziców.

 Opiekun SU - M. Sikora

Galeria zdjęć


Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole

W październiku nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej kampanii „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2014”.

Celem kampanii było m. in.:

- zwrócenie uwagi na zdrowotne właściwości chleba na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami oraz istotniej roli produktów zbożowych w diecie,

-promocja zdrowego stylu życia,

- promocja prawidłowych nawyków żywieniowych,

- uświadomienie wpływu diety na zdrowie człowieka.

W ramach akcji zorganizowano wycieczkę do piekarni Państwa Wodnickich w Kępie. Tam uczniowie mieli okazję poznać pracę piekarza, etapy powstawania pieczywa, sposób wypiekania tradycyjnego chleba. Podczas akcji promującej zdrowy styl życia dużą uwagę poświęcono zdrowemu odżywianiu jako nieodzownemu elementowi nowoczesnego stylu życia Przeprowadzone w szkole zajęcia w klasach umożliwiły uczniom zdobycie wiedzy na temat historii chleba, jego wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych chleba na zakwasie. Podkreślono również konieczność szacunku do chleba oraz przybliżono wartości chleba w ujęciu tradycji narodowych i religijnych.Na terenie szkoły przeprowadzono kampanię informacyjną w formie plakatów, gazetki, wystawy prac plastycznych. W klasach wykonywano zdrowe i smaczne kanapki z różnych gatunków chleba. Uczniowie starszych klas częstowali podczas przerw świeżymi owocami. Za chęcano dzieci do spędzania czasu w aktywny sposób. W ramach promocji zdrowego stylu życia zapoznawano uczniów z piramidą zdrowia.

Wyniki konkursu plastycznego „Szanuj chleb” przeprowadzonego w ramach kampanii:

I miejsce Karolina Mazur klasa VI

II miejsce Marta Angel klasa V, Aleksandra Pietrzkiewicz klasa VI, Faustyna Odziomek klasa VI

III miejsce Jan Krause, Julia Krause

Wyróżnienia:

Dominika Halicka Klasa VI

Izabela Buhl klasa IV

Paulina Lissoń klasa IV

Joanna Jakubiak

Galeria zdjęć


ETAP SZKOLNY – WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

W listopadzie w naszej szkole odbyły się eliminacje do etapu gminnego wojewódzkich konkursów przedmiotowych z języka polskiego, języka niemieckiego, języka angielskiego, historii i matematyki. Miło nam poinformować, że do kolejnego etapu przeszli następujący uczniowie:

- Dominika Halicka kl. VI – język niemiecki, język angielski, historia

- Aleksandra Pietrzkiewicz kl. VI – język angielski i historia

- Marta Angel kl. V – język angielski , j.polski

- Karolina Mazur kl. VI – język angielski, język polski, historia, matematyka

- Jakub Gizicki kl. VI – matematyka

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie Gminnym.

Przemysław Gajos


 

Wyprawa do Opola w ramach realizacji projektu „Janko Muzykant”

13 listopada 2014 r. uczniowie klas IV-VI pod opieką Pana dyrektora Przemysława Gajosa oraz Pani Marii Sikory wzięli udział w II wyjeździe w ramach projektu edukacji regionalnej "Janko Muzykant". Tym razem udali się do Opola, stolicy regionu. W trakcie wyjazdu zdobywali wiedzę dotyczącą historii oraz atrakcji turystycznych miasta Opola. Wspólnie z przewodnikiem zobaczyli najciekawsze opolskie zabytki, Rynek Starego Miasta, katedrę, fragmenty murów obronnych, Opolską Wenecję, kościół oo. franciszkanów, poznali osobliwości wyspy Pasieki oraz ciekawostki i legendy związane z tymi miejscami. Największe wrażenie zrobiło na nich zwiedzanie Wieży Piastowskiej, która po kapitalnym remoncie jest jedną z perełek historycznych stolicy województwa. Zobaczyli też inne ważne instytucje i obiekty miasta: siedzibę Urzędu Wojewódzkiego, ratusz oraz amfiteatr. Swoją wiedzę wzbogacili oglądając film przestawiający burzliwe dzieje Opola.

Następnie na warsztatach plastycznych - pod okiem instruktora -uczniowie wykonali piękne prace przedstawiające najciekawsze miejsca i zabytki Opola. Natomiast na warsztatach aktywności twórczej z muzyki wspaniale się bawili oraz ćwiczyli emisję głosu i podstawowe kroki tańców ludowych.

Teraz czas na realizację zadań projektowych, które wykonywane będą na zajęciach koła regionalnego. Zostaną one zademonstrowane i ocenione na uroczystym spotkaniu podsumowującym projekt 10 grudnia 2014 w Młodzieżowym Domu kultury w Opolu.

Maria Sikora

Galeria zdjęć


Z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu

Podczas wycieczki do Opola w dniu 23 października 2014r. uczniowie klas II-IV odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jana Pawła II w Opolu przy ul. Minorytów.

Uczniowie zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki i zwiedzili poszczególne działy: wypożyczalnię, galerię, czytelnię, mediatekę. Biblioteka, którą zwiedzały dzieci jest jedną z nowocześniejszych w kraju, przyjazną czytelnikowi i posiada bogate zbiory.

Następnie dzieci wzięły udział w interesujących zajęciach bibliotecznych w Wypożyczalni dla Dzieci – Pokoju Bajek, podczas których poznały etapy powstawania książki oraz wysłuchały fragmentu opowiadania. Celem zajęć było też przybliżenie dzieciom historii książki i pisma.

Wizyta w bibliotece była doskonałą okazją, aby zachęcić dzieci do czytania, spędzania wolnego czasu z książką oraz rozbudzić w nich zainteresowanie literaturą i kulturą.

Joanna Jakubiak

Galeria zdjęć


 

Podsumowanie Gminnego Konkursu Ekologicznego

Z inicjatywy Wójta Gminy Dąbrowa Marka Lei w ubiegłym roku szkolnym odbył się pierwszy konkurs ekologiczny pn. "Edukacja + Segregacja”, którego głównym celem jest kształtowanie zachowań proekologicznych wśród uczniów przedszkoli i szkół naszej Gminy.

21 października 2014 r delegacje ze szkół i przedszkoli biorących udział w tym konkursie przybyły do świetlicy wiejskiej w Naroku, gdzie odbyło się uroczyste podsumowanie tego konkurs. Wraz z PP im. Św. Franciszka w Naroku byliśmy współgospodarzami tej imprezy.

Przygotowaliśmy program artystyczny, na który składały się scenki i piosenki o treści ekologicznej. Przygotowaliśmy również piękne dekoracje wykonane z materiałów przyrodniczych oraz poczęstunek ze zdrowej żywności. Impreza wszystkim bardzo się podobała, a nasza szkoła zajęła w konkursie 2 miejsce. W nagrodę otrzymaliśmy wieżę stereofoniczną.

M. Domanowska

Galeria zdjęć


 

 

Obchody Święta Marcinowego w Naroku

W listopadzie w Publiczne Szkole Podstawnej w Naroku realizowany był projekt autorstwa nauczycielki j. niemieckiego Marii Sikory zatytułowany „ Basteln als Motivationsfaktor zum Kennenlernen der schlesischen Bräuche verbunden mit St. Martin” w tłumaczeniu „Zajęcia warsztatowe motywujące do poznawania śląskich tradycji związanych z Świętem Marcina”. Projekt finansowany był przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec oraz Niemieckie Stowarzyszenie Społeczno- Kulturalnego w Polsce. Celem projektu były zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie poznawali tradycje i zwyczaje związane z postacią Świętego Marcina, piekli gąski marcinowe, wykonywali lampiony oraz dekorację i stroje do przedstawienia „ Jak gęsi Marcina biskupem uczyniły” , które przedstawili 11 listopada podczas nabożeństwa ku czci tego świętego. Zajęcia projektowe odbywały się na lekcjach j. niemieckiego oraz popołudniowych warsztatach, które tym razem prowadziła Pani Gabriela Burczek .Projekt obejmował również dofinansowanie poczęstunku dla wszystkich uczestników obchodów Dnia Święta Marcina . W obchody tej wspaniałej imprezy od lat włączają się narockie organizacje lokalne, szkoła i przedszkole, które doskonale wywiązują się z wyznaczonych zadań.

M.Sikora

Galeria zdjęć


Kochamy cię Janie Pawle II

„Święty Jan Paweł II – takim patronem ta szkoła się chlubi”. Tym hasłem 22 X 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku rozpoczęliśmy obchody Dnia Patrona. Jak co roku, najpierw spotkaliśmy się w kościele pw. św. Floriana w Naroku, na mszy świętej, którą odprawił ks. Witold Walusiak, proboszcz naszej parafii. Po raz pierwszy jednak odbyła się ona w duchu pielgrzymkowym, przy dźwiękach gitary. Po zakończeniu Eucharystii udaliśmy się do naszej szkoły, gdzie uczniowie złożyli kwiaty pod popiersiem świętego Jana Pawła II. Był to nasz wyraz hołdu, jaki złożyliśmy temu Wielkiemu Polakowi. Następnie Pan Przemysław Gajos, Dyrektor PSP im. Jana Pawła II w Naroku, wygłosił krótkie przemówienie do zebranych gości i uczniów przypominając słowa Papieża Polaka: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od nas nie wymagali”.

W kolejnej części uroczystości uczniowie klas IV – VI, pod kierunkiem pani mgr Joanny Lachnik, przedstawili program artystyczny, w którym „na wesoło” ukazano wybrane wydarzenia z życia Lolka – Karola Wojtyły. Ponownie poznaliśmy „Lolka profil zamyślony, który ukrywa uśmiech psotny z drugiej strony”. Ponadto celem programu było ukazanie Czym jest świętość? Gdyż, jak twierdzi Jan Paweł II: „Świętość w kontakcie z innymi ludźmi urzeczywistnia się właśnie”. Idąc za przykładem Jana Pawła II, bądźmy dla siebie życzliwi, pełni dobroci, współczucia i miłości. Myślmy i mówmy dobrze o wszystkich, bądźmy sumienni i pracowici. I tak jak nasz patron, który wybaczył temu, który targnął się na Jego życie, tak i my, przebaczajmy wszystko – wszystkim, nie chowając urazy w sercu, gdyż „żyć to oznacza przebaczać”. Pamiętajmy „Święci nie żądają od nas oklasków, ale byśmy ich naśladowali”.

mgr Joanna Lachnik

Galeria zdjęć


Przytulisko „ Przytul Psisko”

Z końcem października, zakończyła się akcja ‘PIESEK’, w której uczniowie naszej szkoły zbierali karmę dla psów przebywających w przytulisku w Brzegu. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zbiórce pokazując tym samym, że los małych przyjaciół nie jest im obojętny. Dziękuję wszystkim dzieciom i zapraszam do udziału w kolejnej akcji ‘PIESEK’.

Dziękujemy!!!


Pasowanie na ucznia

Po uroczystościach poświęconych Patronowi Szkoły nastąpiło uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy I. Uroczystość ta, to ważne wydarzenie w życiu pierwszoklasistów. Od 1 września upłynęły już prawie dwa miesiące. W tym czasie dzieci zapoznały się ze szkołą, nauczycielami, kolegami. Poznały wiele zasad obowiązujących w szkole i klasie. Na uroczystość pasowania nauczyły się wierszy i piosenek, które zaprezentowały przed zgromadzonymi gośćmi. Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie. Uczniowie obiecali uczyć się pilnie, być grzecznymi, szanować dobre imię szkoły, być dobrym Polakiem. Następnie Pan Dyrektor pasował pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane wieloma podarunkami. Były to dyplomy, zakładki do książek, słodycze i drobne przybory szkolne. Po części oficjalnej zaproszeni goście, rodzice i dzieci spotkali się na słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.

Galeria zdjęć


Dzień Edukacji Narodowej

Dzień 14 października jest we współczesnej Polsce obchodzony jako dzień upamiętniający dokonania Komisji Edukacji Narodowej, ale też święto, w którym tradycyjnie dziękujemy za trud i wysiłek nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji. Święto to obchodzimy na pamiątkę powstania pierwszego w Polsce, a także w Europie ministerstwa oświaty publicznej. Komisja Edukacji Narodowej została powołana właśnie 14-ego października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Dzień Edukacji Narodowej był w tym roku w naszej szkole - jak zwykle - obchodzony uroczyście. Zaproszono nauczycieli i pracowników szkoły, nie zapomniano tez o emerytowanych nauczycielach i pracownikach. Uczniowie w programie artystycznym przygotowanym przez panią Ewę Jarzynę podziękowali im za trud i okazywane serce. Do życzeń i podziękowań przyłączyli się również przedstawiciele rodziców.

Dyrektor szkoły natomiast podziękował nauczycielom za ich odpowiedzialną postawę, zaangażowanie w pracę, wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do uczniów. Do uczniów z kolei zaapelował, by ich podziękowania i życzenia nie były wymuszone lecz szczere. „Nauczyciele dziś świętujący- mówił- to w pewnym sensie Wasi „bliscy”. Spotykacie się z nimi codziennie, bywacie z nimi na wycieczkach, wyjazdach i imprezach szkolnych. Znacie ich doskonale, dobrze wiecie, ile Wam poświęcają czasu i pracy, ile przekazują wiedzy i doświadczenia. Z pewnością umiecie to docenić. Niech zawsze w czasie pobytu w szkole towarzyszy Wam myśl naszego Patrona Św. Jana Pawła II”:

„Przykładajcie się do nauki z wielkim zapałem. Wiedza bowiem otwiera horyzonty i sprzyja duchowemu rozwojowi człowieka. Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”. Podsumowując, jeszcze raz życzył wszystkim nauczycielom , pozostałym pracownikom i emerytom zdrowia i samych sukcesów w pracy, w życiu osobistym, nieustającej aktywności i kreatywności.

Galeria zdjęć


 

Dzień Chłopaka – Dniem Krawata

30 dzień września nieodłącznie wiąże się ze szkolnymi obchodami „ Dnia Chłopaka”. Wszyscy chłopcy w tym wyjątkowym dniu mogą cieszyć się szczególnymi względami swoich koleżanek. Dziewczęta dają im do zrozumienia, jak smutny i szary byłby świat bez ich obecności. Tradycyjnie już „ Dzień Chłopaka” był obchodzony w naszej szkole. Uczennice w dowód sympatii i przyjaźni dla swoich kolegów przygotowały okolicznościowe upominki i słodkości. Samorząd Uczniowski ogłosił ten dzień w naszej szkole „Dniem Krawata” z konkursem na obciachowy krawat. Można było podziwiać pomysłowo wykonane krawaty niektórych chłopaków. Cały dzień upłynął w miłej i pogodnej atmosferze.

Galeria zdjęć


Sprzątanie Świata

Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Akcja wywodzi się z Australii. Wymyślił ją żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, kiedy to w 1989 roku 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później objęła zasięgiem całą Australię.

W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się od 1994 r. Jej krajowym patronem i koordynatorem jest Fundacja „Nasza Ziemia”. Uczestniczy w niej młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy. Głównym jej celem jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Co roku dzięki takiej akcji zbiera się setki ton śmieci – liczba ich nie maleje, gdyż na miejsce zebranych wyrzucane są nowe. Rozwiązaniem problemu zatem nie jest coroczna zbiórka śmieci, lecz zmiana nawyków w codziennym życiu, polegająca miedzy innymi na odpowiednim nimi gospodarowaniu i selekcjonowaniu.

Nasza szkoła również włączyła się w akcję „Sprzątania Świata”. Na lekcjach przyrody uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę dbania o środowisko naturalne. Zastanawiano się, w jaki sposób można ograniczyć wytwarzanie odpadów we własnym gospodarstwie domowym. Wnioski zapisano na plakacie, który zawisł w świetlicy szkolnej. Uczniowie zaopatrzeni w worki i rękawice, które zapewniały bezpieczeństwo podczas zbierania śmieci wyruszyli w teren. Oczyścili ze śmieci obejście wokół szkoły oraz ulice Naroka.

Galeria zdjęć

M. Sikora


Chrzest czwartoklasistów

8 października Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole dyskotekę połączoną z otrzęsinami klasy IV . Uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą Panią Agnieszką Chojnacką musieli udowodnić, że są godni nosić miano uczniów Jana Pawła II i zostali poddani próbom sprawdzającym ich wiedzę, zręczność, sprawność i pomysłowość. Wykazali się wiedzą na temat szkoły i nauczycieli. Udowodnili, że są wyśmienici . Na dodatek okazało się, że mają wyjątkowego wychowawcę. Wszystkim zmaganiom przyglądali się uczniowie klas V – VI, którzy wspaniale się bawili, bili głośne brawa i dopingowali młodszych kolegów.

Opiekun SU

Galeria zdjęć


Projekt „ Janko Muzykant”

„Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to czym się żyło:

zwyczaje i święta rodzinne, i dom pełen wspomnień. „

PSP im. Jana Pawła II w Naroku przystąpiła w tym roku do projektu „ Janko Muzykant”. Projekt ten realizowany jest w ramach ogólnopolskiego programu wyrównywania szans edukacyjnych i kulturowych dzieci z obszarów wiejskich. Polega na zapoznaniu uczniów podopolskich miejscowości z przyczynami i skutkami wielokulturowości regionu oraz obyczajami jego mieszkańców, na poznawaniu symboli narodowych i lokalnych, a także na bezpośrednim spotkaniu z zabytkami Opola.

W szkole w Naroku jest już od lat realizowany projekt innowacyjny „ Ta ziemia od innych droższa”, który doskonale koreluje z projektem „Janko Muzykant”. Uczestnicy projektów budują lokalny patriotyzm i więź z Opolszczyzną na bazie poznanych wiadomości i umiejętności. Biorąc udział w wycieczkach, lekcjach muzealnych, spotkaniach studyjnych, zabawach i warsztatach aktywności twórczej, mają możliwość konfrontacji wiedzy o dawnych i obecnych warunkach życia swojej rodziny, miejscu zamieszkania oraz okolicy.

24 września uczniowie klas IV-VI wybrali się pod opieką Pana Przemysława Gajosa oraz Pani Marii Sikory na wycieczkę rowerowa do muzeum wsi Opolskiej, na zajęcia zatytułowane „ Wieś opolska wczoraj i dziś”. Wycieczka to atrakcyjna forma organizowania kształcenia, przynosi bardzo dobre rezultaty, angażując ucznia w różnorodne działania. Uczniowie biorąc udział w różnorodnych formach edukacyjnych są bardziej aktywni i łatwiej odkrywają swoje zdolności. Wyjazd do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach jest tego dobitnym przykładem.

Lider Projektu Maria Sikora

Galeria zdjęć


Wycieczka na Uniwersytet Opolski

23 września 2014r. grupa uczniów z klas IV – VI wraz z panem dyrektorem Przemysławem Gajosem oraz nauczycielką przyrody Panią Marią Sikorą gościła na Uniwersytecie Opolskim. Wyjazd edukacyjny został zorganizowany w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii. Zajęcia edukacyjne obejmowały następujące bloki tematyczne: „Szukamy innych cywilizacji”, „ Od alchemii do współczesności”, „Fizyka jest wszędzie”, „Motoryzacja a środowisko”, „Ciekawostki z wnętrza Ziemi”.
Po przyjeździe na uczelnię udaliśmy się do sali wykładowej Instytutu Fizyki. Tam najpierw przywitała nas pani dr Maria Śmigielska, a następnie z ekranu prorektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk. Potem odbyło się ślubowanie i odśpiewanie hymnu „Gaudeamus igitur”. W ten sposób uczniowie zostali przyjęci do grona studentów. Zaczęły się prawdziwe zajęcia uniwersyteckie czyli wykłady oraz ćwiczenia w pracowniach i laboratoriach Instytutu Fizyki oraz Instytutu Chemii.

W pierwszym wykładzie pani dr Anna Gołębiewska przybliżyła pojęcie „źródła historyczne”, zapoznała z dawnymi jednostkami miary: sążeń, łokieć i stopa. Podsumowaniem zajęć było kolokwium czyli pisemny sprawdzian wiadomości.

Podczas wykładu z chemii była możliwość poznania wielu ciekawostek o różnych rodzajach plastików. Na mechanice można było wysłuchać wykładu na temat historii pierwszych samochodów oraz zaznajomić się z historią rozwoju motoryzacji.

Po obiedzie odbyły się ciekawych doświadczeń z fizyki. Wszystkich najbardziej zaciekawiły eksperymenty z wytwarzaniem piorunów, z napięciem powierzchniowym cieczy oraz doświadczenia z wykorzystaniem helu. W laboratorium chemicznym dwuosobowe zespoły przeprowadzały różne doświadczenia chemiczne. Niesamowite wrażenie zrobiło na młodych chemikach tworzenie zaczarowanego świata podczas hodowli kryształków. Ostatni wykład dotyczył budowy wnętrza Ziemi. Po zajęciach uczniowie otrzymali pamiątkowe certyfikaty oraz prowiant na drogę. Żegnając się z sympatycznymi maskotkami: Sową i Pisklakiem obiecali, że w przyszłości będą tutaj studiować.

Maria Sikora

Galeria zdjęć


Narockie dożynki

„Dożynki to święto chleba i tych,

którzy go współtworzą: Boga i Ludzi"

W tym roku dożynki połączone były z jubileuszem 780 – lecia istnienia Naroka. W organizację tych uroczystości włączyła się również nasze szkoła. Świętowanie rozpoczęło się mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Floriana, podczas której przedstawiciele każdej z klas złożyli pod ołtarzem kosze wypełnione owocami i warzywami. Następnym punktem obchodów dożynkowych był barwny korowód, a biorący w nim udział uczniowie mieli na sobie dworskie stroje przygotowane pod okiem nauczycieli i rodziców. Wszyscy podziwiali cylindry chłopców oraz barwne, kwieciste suknie i kapelusze dziewczynek.Po przybyciu na boisko wszyscy mieszkańcy Naroka, jak i licznie przybyli goście mogli przenieść się w czasy świetności narockiego pałacu.

Nieodłącznym elementem historii naszej miejscowości są owiane tajemnicą liczne legendy, które przypomnieli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Naroku. Następnie w scenerii dworskiej chaty można było zobaczyć gospodynie podczas darcia pierza i konkursu lepienia klusek śląskich na czas, tradycyjny śląski taniec wykonany przez młodzież oraz sprawdzić swoje siły w konkursie znajomości gwary śląskiej. Na zakończenie części artystycznej przedstawiono tradycje i zwyczaje obchodzone w Naroku w ciągu całego roku kalendarzowego, począwszy od wodzenia niedźwiedzia, aż po święto Marcina, którego organizacją co roku zajmuje się nasza szkoła . Należy nadmienić, że na tę specjalną okoliczność członkowie Koła Regionalnego przygotowali galerię obrazów przestawiających Narok w okresie świetności oraz wystawę fotografii zatytułowaną „ Narok wczoraj i dziś”.

Maria Sikora

Galeria zdjęć


 

Witaj szkoło!

Pierwszy września to co roku bardzo ważny dzień w życiu naszej szkoły. Dzień, w którym po dwumiesięcznej przerwie szkolne korytarze i klasy wypełniają się gwarem dziecięcych rozmów, pełnych jeszcze wakacyjnych przeżyć i wrażeń. To dzień powrotu do nauczycieli, kolegów z ławki i wspólnych obowiązków. Dzień, w którym radość jest nierozerwalnie połączona z odrobiną smutku.

Podobnie było w tym roku. Po uroczystej mszy św. w kościele pod wezwaniem św. Floriana przeszliśmy z pocztem sztandarowym do budynku szkolnego. Tam oficjalnego otwarcia nowego roku szkolnego dokonał  dyrektor szkoły Przemysław Gajos. W swoim przemówieniu mówił o czekających nas w nowym roku szkolnym wyzwaniach i zadaniach. Podkreślił również, że są to szczególnie ważne chwile dla pierwszoklasistów i ich rodziców, którzy szkole oddają swój największy skarb – dzieci po raz pierwszy przekraczające próg szkoły. Wszystkie pełne obaw, ale także nadziei i radosnych marzeń. Następnie nasi nowi wychowankowie i koledzy otrzymali pełne słodyczy rogi obfitości, aby pierwszy września był jednym z mile wspominanych dni ich życia. Życząc wszystkim pomyślnego roku szkolnego, podkreślił, że nauczanie i uczenie się powinno się wiązać z radością poznawania świata, aby nie było przykrym obowiązkiem, lecz przyjemnością.

Galeria zdjęć


 
 
 

STRONA GŁÓWNA